1 Haziran 2012 Cuma

"SAMATYA'DA MÜZİK; ZİL VE CAZ"


Samatya ilginç bir festivale evsahipliği yapıyor! Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ve Fatih Belediyesi’nin ev sahipliğini yapacağı “Samatya’da Müzik; Zil ve Caz Festivali”  kapsamında 6 Haziran’da Mercan Dede – İstanbul Quartet, 7 Haziran’da Erkan Oğur – Telvin ve 8 Haziran’da Şevval Sam sahne alacak.

TURAD; yüz yıllardır farklı kültürleri bir arada barındıran, bu yönüyle ‘İstanbul mozaği’ni tam anlamıyla yansıtan eski ve renkli bir semt olan Samatya’yı canlandırmak, yeni bir turizm çekim merkezi haline getirmek amacıyla gerçekleştirdiği “Samatya’da Müzik: Zil ve Caz Festivali”nin bu yıl ikincisini gerçekleştiriyor.
Festival kapsamında 6-7-8 Haziran tarihlerinde sırasıyla Mercan Dede-İstanbul Quartet, Erkan Oğur-Telvin ve Şevval Sam sahne alacaklar.

Saat 21.30’da başlayacak konserler müzikseverler tarafından ücretsiz olarak izlenebilecek. Samatya Meydanı’ndaki işletmeler de meydanda hazırlanacak az sayıdaki masa ile festival için özel menüler (5 soğuk meze, 2 ara sıcak, mevsim salata, kebap veya mevsim balığı, meyve veya tatlı ve 20 cl Yeni Rakı’dan  oluşan menüler 65 TL) hazırlıyor. Yemek rezervasyonları http://elit.yemeksepeti.com/ dan da yapılabiliyor.
Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve Kerem Görsev Trio, Arto Tunçboyacıyan Trio ile Leman Sam’ın sahne aldığı festival, İstanbullu zil ustası Zilciyanların anısına “Zil ve Caz” adını taşıyor.

17. yüzyılın başlarında Trabzon’dan İstanbul’a göç ederek Samatya’da yerleşen ve yaptıkları zillerle Saray’ın ilgisini çeken Zilciyan Ailesinin, ilk atölyesi Samatya’da. Dönemin padişahının özel fermanıyla zil üretme hakkı kazanan Zilciyan Ailesi’nin kalay, bakır ve altın karışımından özel bir formülle ürettikleri ziller, halen Rock ve caz dünyasının usta bateristleri tarafından ısrarla aranıyor. The Beatles, U2, Deep Purple, Pink Floyd, Rolling Stones, Gun’s and Roses ve enstrümantal grupların en ünlüsü Shadow’un ritmik davulcusu Brian Bennet gibi dünyaca ünlü sanatçılar tarafından tercih edilmiş ve edilmeye devam ediyor.

Samatya’da Müzik: Zil ve Caz Festivali Program:
6 Haziran 2012 Çarşamba: Mercan Dede - İstanbul  Quartet
7 Haziran 2012 Perşembe : Erkan Oğur -Telvin
8 Haziran 2012 Cuma: Şevval Sam

Yer: Samatya Meydanı
Saat: 21.30

 


1 yorum:

  1. Yazmış oldugunuz makale ve resimler gerçekten etkileyiciydi, dell şarj cihazı konularında tedarik hizmeti sunan firmamız çalışmanızda basarılar sunar

    YanıtlaSil